Bu boksör beyin sağlığını takip etmek için bilimi kullanıyor ve araştırmacıların kafa darbelerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor

Claire Hafner’ın çenesi koruyucu bir şekilde eldivenlerinin arkasına sıkıştırılmış durumda. Hemen üstlerinde gözleri lazer odaklı, bir açıklık arıyor. Kolları çift piston gibi fırlıyor ve fikir tartışması yaptığı sağlam genç güç merkezini iplere doğru geri çekilmeye zorluyor.

46 yaşındaki Edmontonlu boksör emekli olmayı düşünüyor ancak havluyu atmadan önce Kanada şampiyonluğu istiyor.

“Bu kutuyu işaretlemeden eldivenleri asmak zor olacak” dedi.

Bu karar büyük ölçüde Las Vegas’taki bir araştırmacı ekibinin beyin sağlığına ilişkin yıllık kapsamlı testler için onlarla buluştuğunda ne bulacağına bağlı.

Hafner, kafa travmasının çoğunluğu dövüş sporlarından olmak üzere yaşayan 900 sporcu üzerindeki etkilerine ilişkin dönüm noktası niteliğindeki bir çalışmaya katılan 17 Kanadalı sporcudan biri.

Katılımcıların yalnızca 100 kadarı kadın, dolayısıyla Hafner’ın beyni gelecekteki kadın sporculara, nörodejeneratif rahatsızlıkları olan hastalara, yakın partner şiddetinden kurtulanlara ve kafa travması geçiren askerlere yardımcı olacak bilgiler sağlayabilir.

İZLE | Kanadalı boksör ‘Bilgi güçtür’ diyor:

Kanadalı boksör Claire Hafner kafa travması çalışması hakkında ‘Bilgi güçtür’ diyor

Claire Hafner, kafa travmasının çoğunluğu dövüş sporlarından olmak üzere yaşayan 900 sporcu üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya katılan 17 Kanadalı sporcudan biri. Kendisi buna ‘hayatta bir kez karşılaşılacak bir fırsat’ diyor.

Profesyonel Savaşçıların Beyin Sağlığı Çalışması, 2011 yılında Las Vegas’taki Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi’nde sadece birkaç düzine atletle başladı ve kafa travmasının atletler üzerindeki uzun vadeli etkilerini ve Alzheimer gibi nörodejeneratif durumlarla olası bağlantılarını incelemek amacıyla yapıldı. .

Kümülatif araştırma, kafa travması üzerine çok sayıda hakemli makalenin ortaya çıkmasını sağladı. Tekrarlayan kafa yaralanmalarının kan biyobelirteçleriA erkek ve kadın savaşçıların beyinleri üzerindeki etkilerin incelenmesi Ve Dövüşçülerin emekli olduktan sonra beyinlerindeki değişiklikler.

Veriler, katılımcı sporcuların yıllık özel değerlendirmeleri yoluyla toplanmaktadır. Bu testler aynı zamanda her sporcuya hafızasında, reaksiyon zamanlarında, dengesinde veya beyin dokusunda herhangi bir bozulma olup olmadığı konusunda bilgi sağlar.

Bir dizi test

Hafner, “Boks, kafanıza yumruk atmaya gönüllü olduğunuz bir spordur. Bu yüzden kafa travmasına daha az sempati duyulduğunu düşünüyorum” dedi.

Yıllarca süren tartışmalardan ve darbelerden sonra, beynindeki kısa vadeli ve kümülatif etkilerden endişeleniyor, ancak genellikle o anın hararetiyle değil.

“Ringdeyim ve vurulduğumun farkına bile varmıyorum. Sanki videomu tekrar izleyip ‘Oh, büyük bir tane aldım’ demem gerekiyormuş gibi” dedi.

Çok sayıda penceresi olan kavisli bir metal bina
Las Vegas’taki Cleveland Clinic Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi, 2011’de başladığından beri dönüm noktası niteliğindeki Profesyonel Savaşçıların Beyin Sağlığı Çalışmasına ev sahipliği yapıyor. (Yanjun Li/CBC)

2020’de başlayan yıllık merkez ziyaretleri sırasında, iki saatlik bir dizi bilgisayarlı teste tabi tutuluyor ve ruh hali ve duygusal sağlığı hakkında bir öz değerlendirme yapıyor. Kanı, artışları araştırmak için laboratuvara gönderilir. Kafa travmasını gösterebilecek protein belirteçleri. Bunlar Alzheimer ve Parkinson gibi rahatsızlıkları olan kişilerde bulunan belirteçlerin birçoğudur.

Bu sefer alacağı sonuçlar ringde bir yıl daha riske girip girmeyeceğini belirleyecek.

Kadınlar çalışmanın önemli bir parçası

Baş araştırmacı Dr. Charles Bernick’e göre çalışmanın ana odak noktalarından biri, sporcuların kariyerleri ve ne zaman harekete geçme zamanları hakkında bilinçli kararlar vermelerini sağlamak.

Aynı zamanda, kronik travmatik ensefalopatinin (CTE), tekrarlanan kafa travmasıyla bağlantılı ve ancak ölümden sonra teşhis edilebilen dejeneratif bir durumun belirtilerini de araştırıyor.

İZLE | Çıplak parmak eklemli boks şampiyonu yeni araştırmayı memnuniyetle karşılıyor:

Çıplak parmak eklemi boks şampiyonu Christine Ferea kadınlara özel araştırmaların daha fazla olmasını memnuniyetle karşılıyor

Kafa travmasının etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya katılan 900 sporcu arasında yer alan Christine Ferea, araştırmanın kadın dövüş sporlarında kaç raunt olması gerektiği ve ne kadar sürmesi gerektiği gibi tartışmaların çözümlenmesine yardımcı olacağını umuyor.

Araştırmacılar, kan testleri ve MRI’ları kullanarak, bir gün yaşayan atletlerde CTE’yi teşhis edebilme ve hatta belki de ilerlemesini önleyebilme umuduyla bu durumla ilişkili bazı özellikleri arıyor.

Geçen yıl, ilk CTE vakası Avustralyalı bir futbolcu olan bir kadın sporcuda teşhis edildi.

Bernick, kadınların çalışmaya katılmasının önemli olduğunu, çünkü kafa darbelerinin kadınlar üzerindeki uzun vadeli etkilerini anlamada boşluklar olduğunu söylüyor “ister sporda, ister aile içi şiddette, ister ordumuzda.”

Şimdiden, uzun vadeli etkiler söz konusu olduğunda kadın savaşçıların erkek meslektaşlarından daha başarılı göründüğünü de içeren bazı dikkate değer ön bulgular elde ettiler.

Bernick, “Daha yüksek bir risk altındaymış gibi görünmüyor” dedi. “Eğer darbe alan iki grubumuz varsa ve kadınların durumu daha iyiyse, onları koruyan biyolojik bir şey var mı?”

Omzunun üzerinden büyük bir metal kemer sarkan bir kadın
Kadınlar dünya çıplak parmak boks şampiyonu Christine Ferea, çalışmanın bir parçası olmanın kendisine biraz huzur verdiğini söylüyor. (Katie Nicholson/CBC)

Kadınların çıplak parmak boksunda dünya şampiyonu olan Christine “The Misfit” Ferea da kısmen gönül rahatlığı için çalışmaya kaydoldu.

“Bu beni biraz daha güvende hissettirdi. Bu yüzden her yıl gidiyorum, eğer reddetmezsem emekli olmayacağım” dedi.

Ferea ayrıca araştırmanın, kadınların dövüş sporlarında kaç raunt olması gerektiği ve ne kadar sürmesi gerektiği gibi tartışmaların çözümlenmesine yardımcı olacağını umuyor.

Ferea, “Bunun sahip olunması harika bir şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle kadın dövüşçüler için bu araştırmayı yapmıyoruz çünkü dövüş sporlarıyla erkekler kadar uzun süredir ilgilenmiyoruz” dedi.

Çalışma aynı zamanda, bozulma belirtileri gösteren kişilerin bir dövüş sporunu veya yüksek etkili bir sporu bıraktıklarında kan göstergelerinin ve beyin görüntülemelerinin stabil hale geldiğini ve grup olarak insanların daha iyi hale geldiğini gösteren kanıtlar da buluyor.

“İnsanlar aktif olarak kafa darbelerine maruz kaldıklarında beyin değişiyor. Ve bir kez durduğunuzda onarım fırsatı doğuyor” dedi.

‘Bir kez daha ne olur?’

Hafner test sonuçlarını aldığında bu iyi bir haber: Bernick’e göre “Sen, senin yaşındaki çoğu insandan üstünsün.”

Emekli olup olmayacağına ilişkin değerlendirmesi ise daha az kesin.

Bir masada otururken kağıtlara bakan bir kadın ve bir adam.
Dr. Charles Bernick, Hafner’ın ringde kalıp kalmayacağına karar vermesine yardımcı olmak için test sonuçlarını inceliyor. (Yanjun Li/CBC)

Bernick, istişareleri sırasında “Eğer soruyorsanız, bir kavga daha yaparak onarılamaz bir zarar mı vereceksiniz? Tabii ki hayır. Biliyorsunuz, çünkü tüm bunlar sadece birikimlidir” dedi. “Eğer başarmak istediğiniz şeyi başardıysanız. Evet, beyniniz için darbe almamak muhtemelen daha iyidir.”

Sonuçlarının ardından emekliliği ertelemenin “yüz kat daha çekici” olduğunu söyledi.

“İyi haberler alıyorsunuz ve bu bir bakıma riskleri ortadan kaldırıyor çünkü şöyle düşünüyorsunuz: ‘Ooh, bunca yıldır her şeyi riske atıyorum. Ve hey, iyi oldu. Sanki henüz kötü bir şey yokmuş gibi, bir tane daha var mı? ? Bir kez daha ne olur?” dedi.

“Ringde kalmak istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir