İlk F1 ‘Tek Atış’ta Max Verstappen’in Dünyanın En Hızlı Drone’u Tarafından Takip Edilmesini İzleyin

Verstappen’in Silverstone Grand Prix pistindeki tam turunun kesintisiz birinci şahıs bakış açısı (FPV) görüntüleri, bu amaç için özel olarak üretilmiş, manuel olarak kontrol edilen bir drone ile çekildi.

Spor Bahisleri Operatörü Haberleri | 2024 araba ilk kez izleyicilere yakından ve kişisel olarak yaklaştırılarak, bir kameralı drone’un bu kadar hızlı ve uzun bir sürede başarılı bir şekilde uçuşunu ve yüksek çözünürlüklü video çekimini işaret ediyor.

Resim: Hollandalı ekip ‘Dutch Drone Gods’ tarafından icat edilen yeni teknoloji, Silverstone Pisti’nde tam tur boyunca Max Verstappen’in yepyeni Oracle Red Bull Racing RB20’sini takip ederek en hızlı FPV drone tek atışını sunuyor.

Verstappen onu pistte çalışırken gördükten sonra, “Sadece kamera görüntüleri için bu kadar hızlı giden bir drone göreceğimi hiç düşünmemiştim” dedi.

Üç kez Formula 1 Dünya Şampiyonu, “Islak zeminde araba sürerken beni takip ettiğini ve bazı yerlerde bana çok yakın olduğunu bilmiyordum” diye devam etti. “Bu kadar hızlı ilerlemesine ve virajlara bu kadar yaklaşmasına gerçekten şaşırdım. Formula 1’i izlemeye biraz farklı bir bakış açısı kazandırıyor” diye ekledi.

Bir F1 aracından iki kat daha hızlı hızlanabilen, sadece 4 saniyede 300 km/saat hıza ulaşan ve 350 km/saatin üzerinde azami hıza sahip bir drone yaratmak bir yıldan fazla sürdü.

Hollandalı Drone Tanrıları ve Shaggy FPV olarak da bilinen pilot Ralph Hogenbirk, çoklu uçuş simülasyonlarıyla hemşerileri Verstappen’in arkasında bir tur atmaya hazırlanırken, drone’un ilk konseptleri Almanya’nın güneyindeki Eindhoven’da bulunan atölyelerinde çizildi. Hollanda.

Geliştirme, Hollandalı Drone Tanrılarının, Oracle Red Bull Racing Formula 1 ekibinin yüksek performanslı mühendislik kolu olan Red Bull Advanced Technologies’in uzmanlığına ve süreçlerine erişimiyle hızlandırıldı. Şirket, drone’un toplam kütlesinin yaklaşık %10 oranında azaltılmasına yardımcı olmak için hafif aerodinamik kaplamalar ve yapısal motor montaj kolları tasarlayıp üretti.

Bu ilerleme, Formula 1 pistlerinde, yedek sürücü Liam Lawson ve 13 kez Grand Prix kazanan yayıncı David Coulthard’ın kullandığı RB8 ve RB19 arabalarının kullanıldığı çok sayıda testle denendi.

“Büyük, geniş çekimleri gördüğünüzde aracın hızına ilişkin perspektifinizi kaybedersiniz. Hayranlara bu yarış arabalarından birinde olmanın nasıl bir şey olduğu hissini gerçekten verecek pek çok uygulama var. Drone’u bu kadar yakına getirdiğinizde, tüm deneyime kendinizi kaptırırsınız. Eminim çok da uzak olmayan bir gelecekte bunu yayınımızın bir parçası olarak göreceğiz” dedi David Coulthard.

Pilot, bir radyo kontrol cihazı kullanarak dronun uçuş rotasını kontrol etti ve uçuş yolunu yalnızca dronun görüş noktasından düşük çözünürlüklü bir görünüm sağlayan gözlüklerle gözlemledi. Kamera açısı ayak pedalıyla eş zamanlı olarak ayarlandı; bu, saatte 300 km’nin üzerinde hız yapan bir F1 aracının kusursuz yakın plan çekimini sağlamak için el-göz koordinasyonunda hassasiyet gerektiriyordu.

Daha önce aşağıdaki gibi etkinliklerde MTB bisiklet sporcularını takip eden çeşitli FPV drone’lara pilotluk yapmış olmak Red Bull Cerro AbajoTam hızda giden Formula 1 arabasına ayak uydurmak, Shaggy FPV ve viraj alma, hızlanma, yavaşlama, pil ömrü, drone, alıcı ve pilot arasındaki bağlantıyı ve aynı zamanda üzerinde gezinmeyi kapsayan gelişen teknoloji için yeni bir zorluk teşkil ediyordu. köprüler ve reklam panolarının altında.

“Bu özel bir drone çünkü kamera takılı olan tek drone ve bu kadar hızlı gidiyor. Tamamen özel yapım olup, bizim geliştirdiğimiz türünün tek örneğidir. Çekimi ilginç bir şekilde yakalarken, arabayı tam karede tutacak kadar hızlı bir drone yaratmak çok zorlu bir proje,” yorumunu yaptı drone pilotu Shaggy FPV. “Bu kesinlikle şu ana kadar yaptığım en çılgın çekimdi.”

Pilotun pist çevresindeki köprüler gibi engelleri aşarken RB20 aracına yakın durması zor olmakla kalmadı, aynı zamanda drone’nun üstesinden gelmesi gereken önemli teknik engeller de vardı.

Ortalama tüketici drone’ları yaklaşık 60 km/saat hızla giderken, yaklaşık 30 dakikalık pil ömrüne sahipken, RB20’yi kovalamak üzere tasarlanan bu yeni drone’un bir F1 arabası çevikliğiyle uçması gerekiyordu. Bu, büyük hızlanma ve yavaşlamalara ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyordu; her ikisi de pil ömrünü önemli ölçüde yaklaşık 3 dakikaya düşürdü. Verstappen, arabasının arkasında takip edilen drone’un görüntülerini izlerken bu zorlukların farkındaydı.

“Pilot için dikkate almanız gereken pek çok şey var; örneğin köprülerden kaçınmak ve fren noktalarımızı tahmin etmek, çünkü bir fren pedalımız var ancak havada farklı çalışıyor. Bu yüzden bu kadar odaklanmanın çok stresli olduğunu düşünüyorum,” yorumunu yaptı Max Verstappen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir