Kanadalı Mark Arendz ve Natalie Wilkie, Para biatlon dünyalarında kendi evinde karda altın madalya kazandı

Kanada, Para Biatlon Dünya Şampiyonası’nın açılışını Çarşamba günü BC Prince George’da bir çift altın madalyayla başlattı.

Eski paralimpik sporcular Mark Arendz ve Natalie Wilkie, Kaledonya Kuzey Kayak Kulübü’nde erkekler ve kadınlar 7,5 kilometre ayakta sprint yarışlarını kazandı.

33 yaşındaki Arendz, 21 dakika 05,5 saniyelik bir süre ile 2022 Paralimpik gümüş madalyasında Arendz’i yenen Ukraynalı Serhii Romaniuk (21:26) ve Alman Marco Maier’in (21:58) önünde yarışı tamamladı.

İki kez Paralimpik biatlon şampiyonu olan Arendz, bu sezon Dünya Kupası’nda Paralimpik biatlon müsabakalarında namağlup oldu. Hartsville, PEI yerlisi, Salı gecesi açılış töreninde Kanada’nın bayrak taşıyıcısı olarak görev yaptı.

Arendz, 2019’da aynı mekanda dünya şampiyonluğunu yakalayamadıktan sonra Kaledonya’daki ilk galibiyetini almanın mutluluğunu yaşadı.

Arendz, “Sonunda bunu yapabilmek heyecan verici. Belki de bu benim için en büyük şeylerden biriydi; geçen sefer 2019’daki tüm dünya şampiyonalarına yaptığım gibi başlamamaktı” dedi. “Kazandım; bunu yapabilecek kapasitede olduğumu biliyorum ve şimdi bu durum hafta boyunca ve bir sonraki haftada da devam ediyor.”

BC’den Wilkie Salmon Arm, Olimpiyat altın madalyalı arkadaşı Ukraynalı Liudmyla Liashenko’yu kadınlar sprint podyumunda birinciliğe taşıdı ve her iki biatloncu da 24:11.3’lük derece elde etti. Sask Prensi Albert’ten Brittany Hudak ise 24:51.7’lik derecesiyle bronz madalya kazandı.

Wilkie, “Biatlon bu yıl bir nevi şans ya da kayıp gibi oldu, bu nedenle temiz atış yapmak ve Para dünya biatlon dünya şampiyonasının ilk yarışını kazanmak oldukça harika” dedi. “Buna gerçekten çok sevindim.”

Yedi kez Paralimpik madalyası kazanan Wilkie, Çarşamba günü Prens George’da kadınlar 7,5 kilometre sprint dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra kutlama yapıyor. (Nordiq Kanada)

Kanada’daki diğer sonuçlarda, Alta’daki Smoky Lake’ten Derek Zaplotinsky, erkekler 7,5 km oturarak sprint yarışını podyumun bir sıra gerisinde tamamladı.

Bracebridge, Ontario, yerli Collin Cameron da Prince George’da yarışıyor.

Para biatlon dünyaları Pazar gününe kadar devam edecek. Dünya şampiyonasını 13-17 Mart tarihleri ​​arasında Kaledonya’da düzenlenecek Dünya Kupası finalleri izleyecek.

Bir kadın Para biatloncusu kayakları sağ elinde tutarken gülümsüyor.
Hudak Çarşamba günü bronz madalya kazandıktan sonra fotoğraflandı. (Nordiq Kanada)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir