Kanadalı Soerensen, cinsel saldırı iddialarının ardından artistik patinaj dünyasında olmayı hak ettiğini söyledi

Buz dansçısı Nikolaj Soerensen, Danimarkalı-Kanadalı sporcuya yönelik cinsel saldırı iddiaları nedeniyle kendisinin ve ortağı Laurence Fournier Beaudry’nin bu ay yapılacak artistik patinaj dünya şampiyonasında Kanada adına yarışmayı hak ettiğine inanıyor.

Soerensen Çarşamba günü 18-24 Mart tarihleri ​​arasında düzenlenecek dünya şampiyonasının yapılacağı Bell Center’da “Bugün buradayız çünkü burada olmayı hak ettiğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Soerensen ve Fournier Beaudry, USA Today’in aynı ayın başlarında Amerikalı bir artistik patinaj antrenörü ve eski patencinin Soerensen’i 2012’de Hartford, Conn.’de kendisine cinsel saldırıda bulunmakla suçladığını bildirmesinin ardından Ocak ayında Calgary’deki Kanada şampiyonasından çekildiler. Soerensen o sırada 23 yaşındaydı.

İddialar mahkemede kanıtlanamadı. Şu anda 34 yaşında olan Soerensen, Ocak ayında bir Instagram gönderisinde iddiaların yanlış olduğunu söyledikten sonra Çarşamba günü tutumunu yineledi.

Bu gönderide, ikilinin ulusal yarışmalardan çekildiğini çünkü bunun dikkat dağıtıcı olacağını düşündüklerini belirtti ve “sportmenliğin etkinliğin odak noktası olmaya devam etmesi gerektiğini” söyledi.

Ulusal yarışmalardan bu yana dikkat dağıtmayı azaltmak için nelerin değiştiği sorulduğunda Soerensen, haberlerin o zamanlar yeni olduğunu söyledi.

“(Ulusal yarışmalarda) orada olmak bizim için zihinsel olarak gerçekten zordu” dedi. “Tüm tedbir ve kurallara uyuyoruz ve artık burada olmamız gerektiğine inanıyoruz.”

Soerensen ve Fournier Beaudry, Ocak ayının sonunda Şangay’da düzenlenen Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonası için yarışmaya geri dönerek gümüş madalya kazandı.

İZLE | Fournier Beaudry ve Soerensen Dört Kıtada gümüş madalya aldı:

Kanadalı Laurence Fournier Beaudry ve Nikolaj Sørensen Şanghay’da buz dansında gümüş madalya kazandı

Kanadalı çift, Çin’de sezonun en iyi performansını sergileyerek Dört Kıta’da ikinci sırayı aldı.

Skate Canada davete hazır

Skate Canada CEO’su Debra Armstrong, federasyonun ikiliyi dünyalar boyu Kanada takımının dışında bırakmayı düşünmediğini söyledi.

“Uzun süredir yayınlanmış olan seçim kriterlerimiz var” dedi. “Etkinliklere katılacak sporcuları seçim kriterlerine göre seçiyoruz ve biz de bunu yaptık.”

Soerensen ve Fournier Beaudry geçen yılın dünya sıralamasında beşinci sırada yer aldı ve şu anda Uluslararası Paten Birliği’nin buz dansı sıralamasında beşinci sırada yer alıyor.

Skate Canada, Soerensen’in davasının şu anda federal olarak finanse edilen spor kuruluşlarındaki istismar raporları ve şikayetlerin bağımsız bir sorumlusu olarak 2022’de açılan Kanada Spor Dürüstlüğü Komiserliği Ofisinin elinde olduğunu söyledi.

Armstrong, “Kanada ulusal spor organizasyonu olarak bizim bu programa katılmamız gerekiyor. Bu programa katıldığımızda geri adım atıyoruz, böylece tamamen bağımsız bir süreç tarafından yönetilecek” dedi. “Suistimalsiz Spor üstlendiğinde Skate Canada’nın meseleleri daha fazla yönetmesi mümkün değil.”

Armstrong, “Benim görüşüme göre Skate Canada, Suistimalsiz Spor’un imzacılarından biri olarak bu ülkede güvenli spor uygulamalarını sürdürmek için yapmamız gereken her şeyi yapacaktır.” diye ekledi. “Bunu yaptığımızı doğrulayabilirim.”

Soeresen soruşturmada işbirliği yapıyor

Soerensen, OSIC’in soruşturmasında tam işbirliği yaptığını söyledi ancak Çarşamba günü soruşturmanın ayrıntıları hakkında yorum yapamayacağını ekledi.

“Gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkacağına inanıyorum” dedi. “İddiaları hâlâ reddediyorum”

Soerensen ve Fournier Beaudry, 2012’de bir araya geldi ve Kanada’ya geçmeden önce 2018’e kadar Danimarka adına yarıştı. 2022 Pekin Olimpiyatları’nda Kanada’yı temsil ederek dokuzuncu oldular ve geçen yıl ulusal şampiyonluk kazandılar.

Fournier Beaudry, iddialarla baş etmenin “zor” ve “zorluk” olduğunu söyledi ancak partnerini desteklediğini söyledi. Soerensen, “bu son derece zordu ve üzerimize çok yük olan bir şeydi” dedi.

Kanada’nın dünya şampiyonası takımının diğer üyeleri, Londra 2013’ten bu yana kendi topraklarında yapılacak ilk dünya yarışı öncesinde kendi patenlerine odaklanmaya çalışıyor ancak durumun dikkat dağıtıcı olduğunu kabul ediyorlar.

Zachary Lagha ile ortak olan buz dansçısı Marjorie Lajoie, cinsel sağlık üzerine çalışan ve seksoloji ve psikoloji alanında eğitim almayı planlayan biri olarak durumun kendisini yakından etkilediğini söyledi.

Uzun süredir Soerensen ve Fournier Beaudry ile birlikte eğitim aldıklarını kaydeden Lajoie, “Değişiklik yapmak için bu alana gidiyorum” dedi. “Bu olaya dahil olan herkesi düşünüyorum. Bu zor bir durum.

“Çok zor. Sanki benim için çok zormuş gibi. Parçalandım.”

Diğer patenciler için buza odaklanın

Piper Gilles’le birlikte buz dansında bronz madalya kazanan dünya şampiyonası sahibi Paul Poirier, şikayetçi için adil bir sonuç elde edilmesini sağlayacak kapsamlı bir soruşturma yapılmasını umuyor.

“Önemli olan, kapsamlı bir soruşturma yapılmasıdır” dedi.

Bu arada Poirier ve Gilles, Soerensen’in iddialarının kara bulutunun ortasında dünya podyumuna tırmanmaya odaklanmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Poirier, “Odak noktamızın kendi patenimiz üzerinde olmasını istiyoruz, bu seviyedeki rekabette zaten çok fazla şey var, çok fazla baskı var, istediğimiz seviyeye ulaşmak çok zor.” dedi. “Dünya podyumunun zirvesinde olmak istiyoruz, bu yüzden tüm enerjimiz, tüm odak noktamız orada ve şu anda bunu gerçekten düşünüyoruz.”

Montreal’in, COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilmeden önce başlangıçta 2020 dünya şampiyonasına ev sahipliği yapması planlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir