Saskatchewan’dan Mike McEwen, Nunavut’u yenerek Brier’de play-off’lara ilk sırada girdi

Saskatchewan’dan Mike McEwen, Çarşamba günü Regina’da düzenlenen Kanada erkekler curling şampiyonasında play-off’ta erken kalkan kuştu.

Ev sahibi eyalet, bilardo oyununun bitimine bir gün kala altı play-off’tan ilkini almakla kalmadı, McEwen (6-1), Çarşamba akşamı Nunavut’tan Shane Latimer’ı 9-3 yenerek B Grubu’nda birinci sırayı garantiledi.

Dokuz kişilik havuzların her birinde ilk üç takım Cuma günkü altıncı tura yükselecek ve buradan Cumartesi günkü dört Page play-off takımı çıkacak.

Her havuzdaki en iyi iki tohum, ilk play-off maçını kaybetmeleri halinde ikinci bir şans avantajına sahip olur. Saskatchewan A Havuzunda 2 numaralı seribaşıyla karşılaşmak için karşıya geçtiğinde McEwen ilk uçta taş seçme şansına ve son kaya avantajına sahip olacak.

Saskatchewan Perşembe günü ön turunu Quebec’li Julien Tremblay’e (2-5) karşı tamamladı.

McEwen, “Maçı 7-1 bitirmek istiyoruz” dedi. “Cuma gününe gerçekten iyi oynayarak girmek istiyorum.”

Brier’i kazanan son Saskatchewan takımı 1980’de Rick Folk’un takımıydı. McEwen, Manitoba takımını yedi kez, Ontario’yu da bir kez atladı ve henüz kazanamadı.

Skip, “Gerçekçi bir şekilde, yetenekli olduğum zihniyetle muhtemelen 15 yıl boyunca bunun peşinde koştum” dedi. “Bu kadar zaman geçmesine rağmen hâlâ yeterince iyi olduğumu hissettiğim için gerçekten minnettarım. Ekibim yeterince iyi.”

Winnipeg’li 43 yaşındaki oyuncu, geçen yıl mevcut takım arkadaşları Colton Flasch ve kardeşler Kevin ve Daniel March tarafından Saskatoon’dan Nutana Curling Kulübü takımına katılmak üzere işe alındı.

Son şampiyon Brad Gushue ve Prince Edward Island’dan Tyler Smith, McEwen’in 5-2 gerisindeydi.

Kuzeybatı Toprakları’ndan Jamie Koe, Alberta takımının Koe’yu 10-4 mağlup etmesinden sonra Aaron Sluchinski ile 4-3 berabere kaldı.

Smith sabah Gushue’ye 11-3 yenildi, ancak gece Kevin Koe’yu 9-3 yenerek toparlandı. PEI, Jamie Koe’yu yenerek havuzdaki üçüncü play-off sırasını garantileyebilir.

Smith, “Beş ve iki kişi olarak son güne girdiğimizi ve kendi kaderimizi kontrol ettiğimizi bilmek çok büyük” dedi. “Bunu bize hafta başında vermiş olsaydınız, onu alıp açık ara koşardık.”

Gushue, Sluchinski’ye karşı maçı bitirdi (4-3).

Kuzey Ontario’dan Trevor Bonot, Alberta’dan Brendan Bottcher ve Manitoba’dan Reid Carruthers (5-1), A Grubu’nda zirveyi paylaşırken, Manitoba’dan Matt Dunstone (4-2) ve BC’den Catlin Schneider (4-3) liderleri takip ediyor.

Dunstone, perşembe sabahı izinli olan ve dinlenmiş Bonot ile karşılaşacak.

“Harika oynuyorlar. Demek istediğim, Brier’in şu ana kadarki hikayesi,” Dunstone. “Bu takım ateş ederken, bu takım giderken, biz de gezegendeki herkes kadar yenilmeziz.”

Pazar gününün galibi, 30 Mart – 7 Nisan tarihleri ​​arasında İsviçre’nin Schaffhausen kentinde düzenlenecek dünya şampiyonasında Kanada’yı temsil edecek ve BC Kelowna, BC’deki 2025 Montana’s Brier’e son şampiyon olarak geri dönecek.

Galip ayrıca 2025’te Olimpiyat denemelerinde yer alacak ve dünya şampiyonasında ilk altıya girecek.

Alberta atlayıcısı Brendan Bottcher, Çarşamba günü New Brunswick’le oynarken bir taş atıyor. (Darryl Dyck/Kanada Basını)

Bu yıl ulusal erkekler ve kadınlar curling şampiyonalarında eşitlik bozma oyunlarının elenmesi, diğer eşitlik bozma yöntemlerinin ön plana çıkmasına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde Calgary’de düzenlenen Scotties Hearts Turnuvası’nda final play-off’u için beş yönlü bir beraberlik, her takımın, ilk sonda hangi takımın çekiç alacağına karar vermek için her oyundan önce yapılan iki çekilişteki toplam puanıyla çözüldü.

Yani bire bir sonuç ilk eşitliği bozarken, ikincisi ise düğme beraberliği skorlarıdır. Bir takımın her üyesi, sekiz bilardo oyunu boyunca en az üç atış yapmak zorundadır.

Curling Canada, dünya şampiyonalarının ve Olimpiyat Oyunlarının formatını yansıtmak için bu yıl formülü benimsedi.

Kanadalı Jennifer Jones, 2022’de Pekin’de düzenlenen Olimpiyat play-off mücadelesinden, üçlü beraberlikte aldığı en kötü puan nedeniyle elendi.

Edmonton’dan Bottcher, Mark Kennedy, EJ Harnden ve Ben Hebert bu bölümdeki havuzlarını rahatça yönettiler, bu Perşembe günü kullanışlı olabilir. Bunun için hazırlandılar.

Bottcher, “Son beş haftada hemen hemen her antrenmana tam bir oyun öncesi ile başladık, iki taraf da aynısını yapmaya çalışıyor, çünkü bu kesinlikle önemli,” dedi Bottcher.

“Bunu yalnızca Brier’de yapıyoruz ve kazanan takım dünya çapında da aynısını yapacak, ancak sezon boyunca oynadığımız diğer etkinliklerle karşılaştırıldığında bu farklı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir