Profesyonel fırsat, U Sports kadın futbolunun manzarasını 2024 kampanyası öncesinde değiştirebilir

2024 U Sports kadın futbol sezonu başladığında bireysel performans geçmişe göre daha kritik hale gelecek.

Kanadalı kadınların profesyonel ligi Project 8’in tanıtılmasıyla birlikte ülke çapında öğrenci sporcular için manzara değişiyor.

17 eski Kanadalı üniversite kadın futbolcusu 2023-24’te profesyonel maçlar oynamışken ve U Sports mezunları Desiree Scott ve Marie-Yasmine Alidou düzenli olarak Kanada kadın milli takımında yer alırken, profesyonel yol yurt içinde henüz orada değildi.

Her ne kadar Project 8’in sözleşmeyle ilgili inceliklerini çevreleyen ayrıntılar henüz doğrulanmamış olsa da lig, platformlarında mezuniyetin ötesindeki boşluğu doldurmayı teşvik etti ve U Sports üzerindeki etkisi muhtemelen erkekler futbol takımı olan Kanada Premier Ligi’nden (CPL) daha önemli olacak. profesyonel lig 2019’da tanıtıldı.

CPL, her yıl U Sports’tan iki tur oyuncu seçiyor ve profesyonel bir yol sağlamak için gelişim sözleşmeleri sunuyor; ancak çoğu zaman draft seçimlerinin yarısından azı her yıl rekabetçi maçlar oynuyor.

İZLE | 2023-24 U Sports sezonunun en güzel anlarını yeniden yaşayın:

2024 sezonunu tamamlayacak en önemli U Sports anları

Bu yılın sezonunu tamamlarken, Laval erkek takımının ilk basketbol şampiyonluğunu kazanmasından UNB Reds’in namağlup kalmasına kadar, başka bir olaylı U Sports kampanyasını güçlendiren önemli anlardan bazılarını burada bulabilirsiniz.

UBC’nin çaylak orta saha oyuncusu Bailey Doerksen, “Profesyonel olarak oynamak uzun zamandır benim hedefimdi ve Project 8 gerçekten oynamak istediğim bir yer ve bunun sonunda Kanada’da gerçeğe dönüştüğü için daha mutlu olamazdım” dedi. 2023 ulusal şampiyonluğunu kazanmak. “Bu oyunun büyümesinde rol alan Diana (Matheson) gibi son derece etkili insanlarımız var ve şu anda çok fazla pozitiflik hissedebiliyorsunuz.”

Bireysel programlarda yetenek geliştirme süreci de önümüzdeki yıl değişecek. Takım ortamında bireysel gelişime odaklanılsa da, en iyi öğrenci sporcular için sağlam bir temel ve özgeçmiş oluşturmak her zamankinden daha kritik hale gelecek.

Aynı zamanda, U Sports oynayan yüzlerce kişinin yer aldığı, ülkenin kadın futbolu için en yüksek profesyonel kulüp seviyesi olan League 1 Kanada’da Alliance United’a koçluk yapan Toronto Üniversitesi baş antrenörü Angelo Cavalluzzo için, profesyonel bir bakış açısına geçiş, sadece olsa bile açık. basit bir ayar.

Üç kadın futbolcu, mavi formalı bir hücum oyuncusu ve kırmızı formalı iki savunma oyuncusuyla top için savaşıyor.
Toronto Varsity Blues kadın futbol programı akademik açıdan titizdir ancak gözleri hâlâ Project 8’in yaklaşmakta olduğu profesyonel futboldadır. (Neil Patel/Toronto Blues Atletizm Takımı)

“Oyunculara bunun yaklaşmakta olan bir şey olduğunu ve birçok oyuncunun görüldüğü yaz aylarında U Sports ve ardından League 1 aracılığıyla performansların önemli olduğunu söyleyebilmek güzel” dedi. “Proje 8 kadroları oluştukça U Sports ve NCAA oyuncuları için iştah açılacağını ümit ederek, yüksek seviyede rekabetçi futbol oynamaları için gerçekten iyi bir zaman.”

Profesyonel Kadınlar Hokey Ligi, NCAA, U Sports ve gençlik liglerinde kadın olarak tanımlanan oyuncuların bakış açısını değiştirirken, Kanadalı kadın futbolcular için daha önce hiç görülmemiş profesyonel fırsatlarla birlikte 2025’te futbolda da benzer bir değişim yaşanacak.

Öne çıkanlar için CFL, NFL Draft yaklaşımları

Kasım ayında 2023 Vanier Kupası’nı kazandıktan sonra Montreal Carabins için kutlamalar muhtemelen tamamlanırken, dikkatler U Sports’un en iyi yeteneklerinin Nisan ayındaki CFL ve NFL Draftlarına çevrildi. CFL Taslağı ortak bir hedef sunsa da NFL 2024’e çok da uzak olmayabilir.

2023 sezonu boyunca, birkaç NFL takımı, olağan CFL şüphelilerine ek olarak UBC Thunderbirds’i ziyaret eden 11 NFL kulübüyle U Sports oyuncuları hakkında bilgi aldı.

UBC baş antrenörü Blake Nill, “Bu, programımıza nasıl bir yetenek kattığımızı ve bu sporculara ne tür bir gelişim sağlayabildiğimizi gösteriyor” dedi. “Güneydeki büyük ligdeki oyuncuları yerleştirebileceğinizi gösterebilirseniz, bu, programınızı ülke çapındaki genç yetenekler için çok daha çekici hale getirir.”

İZLE | Montreal Carabins, Vanier Kupası’nın UBC karşısında kazandığı zaferi kutluyor:

‘Son derece gururlu’: Antrenör Marco Iadeluca, Montreal Carabins’in 9 yıldaki ilk Vanier Kupası şampiyonluğunun tadını çıkarıyor

Montreal Carabins, UBC Thunderbirds’i 16-9 yenerek 2023 Vanier Kupası’nı kazanarak Kanada Üniversite Futbolu Şampiyonu oldu.

Ancak en iyi oyuncular 2024 sezonu ve sonrasında daha fazla fırsat ararken odak noktası CFL Draftı olmaya devam ediyor.

2023 Kanada Batı şampiyonunun öne çıkan oyuncularından biri olan UBC hücum yan hakemi Giovanni Manu, kendisini draftın üst sıralarında ve potansiyel olarak memleketi BC Lions tarafından seçilebilir bulabilir. Atletizmi ve hızı göz önüne alındığında, Pitt Meadows, BC’yi seçmek, çok geçmeden NFL’de taslaksız bir serbest oyuncu olarak sözleşme imzalama potansiyeli ile, bilinçli bir yüksek seçim hamlesi olabilir.

Manu ve hücum yan hakemi arkadaşı Theo Benedet, NFL kulüplerinin ana ilgi alanlarıydı.

Manu dışında, CFL Draftında yüksek seçim çekişmesi içindeki diğer en iyi oyuncular arasında Windsor’dan George Una, Laurier’den Luke Brubacher ve 58 resepsiyon, 751 yard ve 2022 Hec Creighton Ödülü ile Vanier Cup MVP’sini kazanan Laval’dan Kevin Mital yer alabilir. Bu kampanya boyunca 12 gol atıldı.

NFL Draftı 25-27 Nisan tarihleri ​​arasında, CFL Draftı ise 30 Nisan’da gerçekleşecek.

RSEQ hokey konferansının küçülmesi için değişiklikler yaklaşıyor

2024-25 U Sports sezonuna son ulusal şampiyon olarak giren Concordia Üniversitesi Stingers’ı, rekabet takviminde sadece üç rakibiyle gelecek sezon konferanslarında çok farklı bir bakış açısına sahip olacak.

UOttawa Gee-Gees ve Carleton Ravens’ın Ontario’nun OUA konferansına geçmesi ve Quebec’in RSEQ’sinden ayrılmasıyla Stingers, gelecek sezon boyunca yalnızca Bishop’s University Gaiters, Montreal Carabins ve McGill University Martlets’te oynayacak – ulusal bir takımı savunmayı umdukları için hafif bir program başlık.

Quebec’teki erkek takımlarının tümü OUA’da yarışırken, bu hamle 2024-25 kadınlar maçında gündemde değil ve dört okulu rekabetçiliği sürdürmek konusunda istikrarsız bir konumda bırakıyor.

Yeni duruma uyum sağlayan başantrenör Julie Chu ve Stingers, geçmişte yaptıkları gibi, sezon öncesi konferans dışı rakiplerle daha da güçlendirmeye çalışacaklar, ancak bunu daha geniş bir kapsamda yapacaklar.

2023’ün sezon öncesi ve konferans dışı programında Stingers, UBC, Trinity Western, Saint Mary’s ve Queen’s ile karşı karşıya gelirken aynı zamanda Harvard ve Dartmouth’taki NCAA programlarını da ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir