‘Daha yeni başlıyorum’: Kanada’nın en kazanan üniversite hokey koçu sırada ne olduğuna bakıyor

PEI doğumlu Gardiner MacDougall ve New Brunswick Reds Üniversitesi erkek hokey takımı için oldukça uzun bir yıl oldu.

UNB, Pazar gecesi Toronto’daki üniversite hokey şampiyonasını Université du Québec a Trois-Rivières Patriotes’u 4-0 yenerek üst üste ikinci kez 2024 Üniversite Kupası’nı kazandı.

Mükemmel bir sezonun mükemmel sonuydu. UNB, 30 normal sezon maçının tamamını ve beş lig play-off maçının tamamını kazandı ve ardından ulusal turnuvayı geçti. Aslına bakılırsa, Kırmızılar tek bir gol bile atmadı ve üç final maçında da güçlenerek ulusal şampiyonluğu kazandı.

UNB erkek hokey baş antrenörü Gardiner MacDougall, U Sports erkek hokey tarihindeki en büyük dönüm noktası olan 489. galibiyetini simgeleyen bir forma hediye edildikten sonra aile üyeleri ve oyuncularla poz veriyor. (James West/UNB Atletizm adına)

Bu sezon aynı zamanda baş antrenör MacDougall’ın 600. kariyer galibiyetini de içeriyordu ve bu onu Kanadalı erkek üniversite hokey tarihinin en çok kazanan antrenörü yaptı. Takım, 489. normal sezon galibiyetini özel forma takdimiyle kutladı.

Bedeque, PEI’de doğan MacDougall, “Sürecin heyecanı içinde olmanız ilginç,” dedi. “Sadece bir sonraki antrenmanı veya bir sonraki maçı düşünüyorsunuz.”

Neredeyse o masalsı mevsimlerden biri. Sadece bu durumda sanırım Cinderella ayakkabılarını çıkarmadı.— Gardiner MacDougall, UNB Reds erkek hokey antrenörü

“Ama bence baktığınızda neredeyse o masalsı mevsimlerden biri. Sadece bu durumda Cinderella ayakkabılarını giymemiş sanırım.”

Mükemmel sezon

MacDougall, sezonun son maçına girerken işleri mümkün olduğu kadar normal tutmaya odaklandığını söyledi.

MacDougall, “UNB’de, en önemli olduğunda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktan bahsediyoruz ve bence bu grup bunu gerçekten somutlaştırdı ve en önemli anda en iyi performansını ortaya koydu” dedi.

“İstatistiklere bakarsanız, 43 ve 0’a çıkacağınız bir sezon bulmak için muhtemelen uzun bir yol kat etmeniz gerektiğini düşünüyorum.”

Takım elbiseli ve kravatlı bir hokey koçu bankta duruyor ve takımının maçını izliyor
Bu sezon aynı zamanda Gardiner MacDougall’ın 600. kariyer galibiyetini de içeriyordu ve bu da onu Kanada üniversite tarihinin en çok kazanan koçu yaptı. (James Batı Fotoğrafçılık)

Koç Mac olarak da bilinen MacDougall, takımın başarısının tamamen onun parçası olan insanlarla ilgili olduğunu söyledi.

MacDougall, “Amacımız arka arkaya gitmekti ve bunu yapmak kolay değil; tutarlı olmak, arka arkaya gitmek.” dedi.

“Bence bu grup bir araya gelmeyi seviyor, rekabet etmeyi seviyor, birbirlerini daha iyi hale getirmeyi seviyorlar ve bence harika bir liderliğimiz var ve açıkçası tarihi bir grup.”

MacDougall, kendisi ve ekibinin, New Brunswick yasama meclisine ziyaret ve Fredericton’da UNB mitingi de dahil olmak üzere birkaç büyük günlerinin yaklaştığını söyledi.

PEI kökleri

MacDougall, oyuna olan sevgisini öğrendiği PEI’de doğup büyüdüğü için çok şanslı olduğunu söyledi.

“Biz daha küçük bir topluluğuz ve bir arenamız vardı. Genç bir genç olarak oraya gelerek çok zaman harcamam gerekti” dedi.

“Babam hevesli bir hokey oyuncusuydu ve sadece hevesli bir hokey tutkunuydu ve kazanmayı severdi. Bu yüzden rekabet avantajının aktarıldığını düşünüyorum.”

2023 şampiyonluk pankartını taşıyan bir hokey takımı
UNB takımı, takımın Adalı koçu için gurur verici bir an olan Charlottetown’daki 2023 şampiyonluk galibiyeti de dahil olmak üzere arka arkaya ulusal şampiyonluklar kazandı. (UPEI Fotoğrafçılığı)

Şimdi MacDougall, bir sonraki mücadelenin üç turba yapmak olabileceğini söyledi. Gelecek yıl erkekler hokey U Sports finali Ottawa’da yapılacak.

MacDougall, Reds’te çok sayıda Ontario doğumlu oyuncunun bulunduğunu belirterek, “Bu, bizim programımız tarafından hiçbir zaman yapılmadı ve kesinlikle bir hedef olacaktır” dedi.

“O zamana kadar yapılacak çok iş var. Ancak sezona yönelik bir amaca ve hedefe sahip olmak her zaman iyidir.”

İZLE | MacDougall, geçen yılı ve önümüzdeki yılı şöyle değerlendiriyor:

PEI köklerine sahip üniversite hokey koçu mükemmel bir sezona bakıyor

Baş antrenör Gardiner MacDougall, New Brunswick Üniversitesi erkek hokey takımına mükemmel bir sezon boyunca liderlik etti ve Reds’in U Sports Üniversite Kupası’nı üst üste ikinci kez kazanmasıyla sonuçlandı. Bedeque, PEI yakınlarında doğup büyüyen MacDougall, geçtiğimiz sezonu ve gelecekte neler olacağını düşünüyor.

Bazı spor yayınları da dahil Hokey HaberleriUNB Kızıllarını bir hanedan olarak tanımlıyorlar.

MacDougall o kadar ileri gitmeye istekli değil. “Sanırım üzerimize bu etiketi koymak tarihçilerin ve spor muhabirlerinin sorumluluğundadır” dedi.

“Ama ben ‘JGS’ kelimesini kullanıyorum ve bu ‘yeni başlıyor’ anlamına geliyor… Önümüzdeki yıl için heyecanlıyız ve her şey bittiğinde her şeyin nerede olacağını göreceğiz.”

Kazanma kültürü

Norman Beck, UPEI erkek hokey takımının renk yorumcusu ve eski bir UPEI oyuncusudur.

Beck Çarşamba günü, “Sanırım Reds için olan sezona eklemek istediğiniz herhangi bir üstünlük veya sıfatı muhtemelen getirebilirsiniz” dedi. “Tarihi, hayal edilemez, akıl almaz, eşi benzeri görülmemiş. 50 yıldır üniversite hokeyini takip ediyorum ve hiç böyle bir performans görmemiştim.”

UPEI hokey forması giyen sakallı bir adam arka planda pistle duruyor
Norman Beck, UPEI erkek hokey takımının renk yorumcusu ve UPEI’de oynadı. (Shane Hennessey/CBC)

Beck, UNB’nin başarısının son birkaç on yılda arttığını izlediğini söyledi.

Beck, “Oluşturulmuş bir kazanma kültürü var, gerçekten eşi benzeri olmayan bir mükemmellik standardı var” dedi.

“Bu kazanma kültürü yıldan yıla nüfuz ediyor ve insanlar için oraya gitmeyi çekici kılıyor ve kim kazananın bir parçası olmak istemez, değil mi?”

50 yıldır üniversite hokeyini takip ediyorum ve hiç böyle bir performans görmemiştim.— Norman Beck, UPEI erkek hokey renk yorumcusu

Beck, MacDougall ve UNB ekibinin bundan sonra ne yapacağını görmek için sabırsızlandığını söyledi.

“Şimdi ne yapacaksın? İki sezon mu, üç mükemmel sezon mu geçireceksin?” dedi Beck.

“Kaybetmek onlar için nispeten yabancı bir kavramdı, kim bilir?”

İZLE | Mükemmel bir normal sezonu kapatıyoruz:

#TheMoment NB hokey takımı 30-0’lık galibiyet serisiyle tarih yazdı

New Brunswick Üniversitesi erkek hokey takımı, arka arkaya 30 maç kazanan, normal sezonda namağlup giden ve tarih kitaplarında yer alan ilk U Sports hokey takımı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir