Kanadalı Para bisikletçisi Alex Hayward, çizik yarışında gümüşle 1. dünya madalyasını kazandı

Kanadalı Para bisikletçisi Alexandre Hayward, Pazar günü ülkenin Rio de Janeiro’da haftanın dördüncü podyumunu tamamlayan erkekler C3 çizik yarışında gümüş madalya alarak kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğu madalyasını evine götürdü.

Yerli Quispamsis, NB, Rio Olimpiyat Velodromu’ndaki yarışmanın son gününde iki kez Paralimpik altın madalyalı Büyük Britanyalı Jaco van Gass’ın hemen arkasında çizgiyi geçti. Japon Masaki Fujita bronz madalya kazandı.

Eski bir tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu olan Hayward, yalnızca pandemi sırasında bisiklet sürmeye başlamasına rağmen etkileyici bir özgeçmiş oluşturuyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Şili’nin Santiago kentinde düzenlenen Parapan Amerikan Oyunları’nda çığır açan bir performans sergiliyordu; burada kazandığı dört madalya, hem 3.000 metre bireysel takipte hem de yol süresi denemesinde altın içeriyordu.

Hayward, Paralimpik’teki ilk maçına Paris’te çıkmayı hedefliyor ve daha önce Kanada Kış Oyunları’nda New Brunswick’i tekerlekli sandalye basketbolunda temsil etmişti. Podyum finişleri önemli olsa da, 2012 yılında Triple-A hokeyi oynarken boynunu kırdıktan sonra başlangıçta felç olan 27 yaşındaki oyuncu için bisiklet sürmek çok daha önemli.

Hayward, CBC Sports’a şunları söyledi: “Bisiklet sporunun benim için en önemli parçası, neredeyse engellilerin sporuna tam olarak yeniden entegre olmasıydı.” “Grup gezilerine katılacağım ve gerçekten uzun zamandır ilk kez alıntı yapacağım, alıntı yapmayacağım, normal bir insan gibi hissedeceğim.”

Günün erken saatlerinde karma takım sprintinde Victoria’dan Mel Pemble ve Calgary’den Kate O’Brien ile takım oluşturdu ve üçlü 18 puanla 12. sırada yer aldı. Pemble Rio’da kadınlar C3 500m yarışında gümüş madalya alarak iki madalya kazandı. çok etkinlikli omniumda deneme ve bronz.

Midale, Sask.’tan Keely Shaw, kadınlar C4 bireysel mücadelesinde Kanada’nın diğer bronz madalyasını aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir